Ara

HP'nin Doğuş Hikayesi

En son güncellendiği tarih: 22 Tem 2018

Teknoloji hayatımızın her alanında yerini almış vaziyette. Değişen ihtiyaçlar doğrultusunda innovasyon gerekliliklerinin artması, genç girişimcileri ve yatırımcıları teknoloji alanına yöneltiyor. Özellikle teknolojinin kalbinin attığı Silikon Vadisinde birbirinden başarılı innovasyonlar gerçekleştiren birçok eski şirket, yeni girişimleri destekleyerek yan markalar yaratılmasına öncü oluyor. Her markanın yola çıkış hikayesi farklı ancak Silikon Vadisinde önemli yeri olan köklü bir firma bu anlamda öne çıkıyor. Hewlett Packard, hepimizin bildiği adıyla HP’nin doğuş hikayesi oldukça ilginç. Hatta bazı kişilere ilham verecek türden. Peki nedir bu hikayeyi önemli kılan?


Birçok teknoloji tutkunu tarafından tercih edilen HP, 1939 yılında Palo Alto’da minik bir garajda hayat bulmuş. Stanford Üniversitesi profesörlerinden Frederick Terman oldukça zeki ve çalışkan olan iki öğrencisini yakından takip etmeye karar vermiş. William Redington Hewlett ve David Packard Stanford Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra farklı şirketlerde işe başlamışlar. David General Electric’te işe başlarken, William Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde işbaşı yapmış. Öğrencilik yıllarında başladıkları icat serüvenine bizzat şahit olan hocaları, kendi firmalarını kurmaları konusunda bu iki genci oldukça cesaretlendirmiş. Sadece 538 dolar sermaye ile kurdukları bu firmanın çalışmalarına Palo Alto’da ufak bir garajda başlayan ikili, isim seçme konusunda yazı-turaya başvurmuşlar😊 William’ın galip gelmesiyle soyadlarının baş harfleri şirketin adını oluşturmuş. Bu başarı hikayesi aslında bir devri de başlatmış olmuş. Teknolojik anlamda çalışmalar yapmak isteyen birçok girişimcinin bu bölgeye akın etmesiyle Silikon Vadisinin temelleri atılmış. Öyle ki şu an hepimizin elinde olan akıllı telefonlar, kullandığımız yazılımlar ve nice teknolojik ürünler bu merkezde hayat buluyor.


San Francisco gezim esnasında bu minik ama büyük bir doğuşa sahne olan garajı görme fırsatım oldu. İtiraf ediyorum planlı bir ziyaret değildi, Palo Alto’da yaşayan dostum “Sağındaki eve bir bak bakalım” dediğinde ne göreceğimi hayal bile etmemiştim. Amerikan filmlerinde gördüğümüz, yeşilin her tonunu barındıran geniş bahçeli, üçgen çatılı evlerin arasında, ilk bakışta dikkat çekmeyen bir ev… Önünde durduğunuzda bu harika başarı hikayesini özetleyen bir tabela ile karşılaşıyorsunuz. Bahçenin dışından garajı görmeniz mümkün ancak şu an evin yeni sahipleri ikamet ettiği için içeri giremiyorsunuz. Dev bir teknolojinin böyle bir yerde doğmuş olması beni çok heyecanlandırmıştı. Bununla birlikte iki gencecik insanın sıradan bir garajda hayallerini gerçekleştirme inancı çok etkileyici. Tabi bu noktada onları yüreklendiren üniversite hocalarını es geçmemek lazım. Ders anlatmaktan öte, mentorluk görevini üstlenen profesör Frederick Terman öğrencilerine bu denli inanmasaydı belki de bu marka ile hiç tanışmayacaktık. Arada inişler çıkışlar olsa da 79 yıldır hikayesini başarıyla sürdüren HP’nin hikayesinden çıkarılacak çok dersimiz olduğu kesin.

© 2023 by The Artifact. Proudly created with Wix.com

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • YouTube Social  Icon